تبلیغات
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
شبکه های اجتماعی - شبكه‌های اجتماعی تعامل والدین و كودكان
 
شبکه های اجتماعی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اعظم بخشی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال حافظ


در مقاله «بررسی جامعه‌شناختی تأثیر شبكه‌های اجتماعی مجازی بر مناسبات خانوادگی» به قلم شیرین احمدنیا، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، آمده است: امكانات ارتباطی وسیعی و پردامنه‌ای كه اینترنت و شبكه‌های ارتباطی در دنیای مجازی در اختیار افراد انسانی، فراتر از مرزهای مرسوم جغرافیایی فراهم می‌آورند، بی‌تردید تأثیر مستقیم خود را بر شكل‌گیری روابط انسانی، تسهیل، تقویت و همچنین در مواردی تضعیف برخی اشكال مالوف سنتی‌تر باقی گذاشته است.

در عرصه اشكال رابطه‌های صمیمانه در صحنه روابط اجتماعی نیز شاهد جایگزینی بسیاری از ارتباطات و تعاملات چهره به چهره و مستقیم با انواعی از دیدارها و تبادل پیام‌های دوستی و معاشرت در دنیای مجازی هستیم. در كنار تأثیر مثبتی كه شبكه‌های اجتماعی بر كاهش دادن فاصله‌ها و رشد اطلاع‌رسانی داشته‌اند از سوی دیگر، موجب كاهش ارتباط رو در رو و فیزیكی انسان‌ها نیز شده‌اند...

برای خواندن بیشتر ادامه مطلب را دنبال کنید...


كاربران شبكه‌های اجتماعی كمتر به دیدار دوستان و بستگان خود می‌‌روند و به جای آن به صورت آنلاین یا ارسال كامنت و گذاشتن پیام با آنها ارتباط برقرار می‌كنند، كمتر با اعضای خانواده خود صحبت می‌كنند و همچنین هنگامی كه در كنار اعضای خانواده خود هستند، كارها و فعالیت‌های خود را از طریق ابزارهای ارتباطی پیگیری می‌كنند.

احمدنیا در ادامه این مقاله نگاشته است: دكتر هانا كراسنووا (Hanna Krasnova) از دانشگاه هومبولت(Humboldt) برلین در مواجهه با نتایج بررسی خود در خصوص اینكه «چه تعداد زیادی از افراد پس از سر زدن به فیس‌بوك احساس حسودی و در پی آن احساس تنهایی، سرخوردگی و عصبانیت می‌كنند اظهار شگفتی كرده است. شواهدی وجود دارد كه رسانه‌های اجتماعی تأثیر نسبتاً زیادی بر نرخ‌های طلاق داشته‌اند. نسبت‌های طلاق رو به افزایش است و شواهد نشان می‌دهد پایگاه‌های شبكه‌های اجتماعی (نظیر فیس‌بوك و مای‌اسپیس) زمینه‌هایی برای عدم پای‌بندی به ازدواج فراهم آورده‌اند و به نرخ‌های بالاتر طلاق راه می‌گشایند.

برخی معتقدند كه وابستگی به شبكه‌های اجتماعی، ازدواج اینترنتی، طلاق، از هم پاشیدگی خانواده، بلوغ زودرس و اختلالات جسمانی را در كشورهای مختلف جهان از جمله آمریكا و انگلیس به شكل قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است. آمار در ایالات متحده نشان می‌دهد كه در سال 2011 آشناییِ حداقل یك زوج از هر پنجاه زوج متأهل، از طریق پایگاه‌های شبكه‌های اجتماعی شكل گرفته بوده است. این سایت‌ها، كاركردهای مختلفی دارند و تقویت پیوندهای صمیمانه نیز یكی از این كاركردها به شمار می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در بخش دیگری از این مقاله نگاشته است: در عین حال، چهار مورد از هر پنج مورد وكلای مشاور در امور طلاق در آمریكا نیز اظهار داشته است كه شاهد افزایشی در موارد طلاق مرتبط با شبكه‌های اجتماعی بوده‌اند. علاوه بر آن، سخن از این نیز رفته است كه برخی سایت‌های شبكه‌های اجتماعی، همسران ناراضی یا ناخشنود را وسوسه می‌كنند تا در جست و جوی افراد دیگری (نظیر دوستان، همكلاسی‌های سابق، دوستان صمیمی دوران كودكی،‌ یا دوستان جدیدی برآیند) كه بالقوه زمینه خیانت به همسران فعلی افراد را فراهم كرده و بر ضد ازدواج عمل می‌كنند.

همسرانی كه دچار سوء ظن یا بدگمانی می‌شوند اغلب تمایل پیدا می‌كنند كه شبكه دوستی همسرشان را زیر نظر بگیرند و مواجهه و كشف اطلاعاتی در مورد همسر، بعد از سال‌ها اعتماد، می‌تواند تباهی به دنبال داشته باشد و زوجین را در مسیر مراحل قانونی منتهی به طلاق قرار بدهد.

در آغاز، كاربرد اینترنت و شبكه‌های اجتماعی مجازی، همچون سایر مظاهر تكنولوژی غربی تا مدت‌ها، در ایران هم مانند بسیاری كشورهای دیگر مورد تشویق و حمایت والدین قرار داشته است. به تدریج اما در ایران نیز مانند برخی دیگر از كشورها، حساسیت‌هایی در خصوص كاربرد گسترده اینترنت و محتوای رسانه‌های دیجیتال در میان مردم به وجود آمده است.

شبكه‌های اجتماعی، خرده فرهنگ نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر خود قرار داده است

پدیده شبكه‌های اجتماعی، خرده فرهنگ نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر خود قرار داده است و در عین حال، موجب بروز نگرانی‌هایی در میان والدین شده است … كه به واسطه عدم بهره‌مندی از سواد رسانه‌ای مدرن از دنیای نسل جوان دورافتاده‌اند و همان‌ها، مدام از طریق رسانه‌ها، اخبار هراس برانگیزی هم در خصوص بروز مزاحمت‌های فضای سایبری، تعرض به حریم خصوصی و هتك حرمت و مخاطرات اینچنینی دریافت می‌كنند.

با توجه به گسترش روزافزون شكاف نسلی در شرایط عدم امكان گفت‌وگو یا مفاهمه با نسل جدید نگاه و نگرش منفی در میان والدین به رسانه‌های جدید و شبكه‌های اجتماعی تشدید می‌شود.

شبكه‌های اجتماعی تعامل فرزندان با والدین را نیز دگرگون كرده‌اند، براساس تحقیقاتی كه پیرامون رابطه فرزندان و والدین آنها در فیسبوك انجام شده است؛ در حالیكه در سنین 13 تا 17 سالگی، 65 درصد نوجوانان برای والدین خود درخواست دوستی ارسال می‌كنند، در سنین بالاتر این میزان به 40 درصد كاهش پیدا می‌كند.

در شرایط غفلت والدین، كودكان همراه با معصومیت كودكانه خود وارد فضای مجازی می‌شوند، چه بسا در شرایطی كه درباره سوءاستفاده‌هایی كه در این محیط صورت می‌گیرد اطلاع نداشته و گمان نمی‌كنند، طرف مقابل آنها نه تنها دوست نیست، بلكه حتی ممكن است فرد خطرناكی باشد.

بروز اختلالات جسمانی همانند چاقی، بی‌تحركی، ضعف بینایی و بلوغ زودرس در كنار تبعات روحی روانی متعدد همچون پرخاشگری، بی‌حوصلگی، گوشه‌گیری، مورد آزار قرار گرفتن و … از جمله تأثیرات شبكه‌های اجتماعی بر زندگی كودكان است. بیش از 30 درصد نوجوانان مزاحمت سایبری را تجربه كرده‌اند كه درصد قربانیان دختر به طور طبیعی از پسران بیشتر بوده است.

به والدین توصیه شده است كه نسبت به روابطی كه فرزندانشان با دیگران برقرار می‌كنند مراقب و هوشیار باشند، اما در عین حال بدانند كه گسترش روابط دوستی و عاطفی فرزندا‌نشان به هر وسیله‌ای كه باشد مشتمل بر اینترنت، می‌تواند جنبه مثبت و مفیدی داشته باشد و نباید از گسترش ارتباطات اجتماعی فرزندان‌شان نگران باشند.

در زمینه تاثیر شبكه‌های اجتماعی مجازی بر رابطه والدین و فرزندان، دو مجموعه نظریه موافق و مخالف شناسایی شده‌اند. در نظریه اول، شبكه‌های اجتماعی به دلیل افزایش معاشرت‌پذیری و كسب تجربه‌های اجتماعی برای نوجوانان، نقش مثبتی دارا است.

به والدین توصیه می‌شود به جای نقش محدودكننده یا بازدارنده (به دلیل نبود شناخت از فضای آنلاین و نوع ارتباطات فرزندان در این محیط)، با افزایش توانایی‌های خود، نقش كنترلی ـ نظارتی داشته باشند.

گروه دوم كه بر تاثیر منفی شبكه‌های اجتماعی تأكید دارند، معتقدند كه شبكه‌های اجتماعی زمان ارتباط با والدین با فرزندان را كاهش می‌دهند، در حالی كه زمان ارتباط با دوستان افزایش پیدا می‌كند. در نتیجه فرزندان به جای تاثیرپذیری از خانواده متاثر از رفتارهای انتخابی در گروه همسالان می‌شوند.

محققان این گروه در تشریح نظریه‌های خود به نقش حیاتی تعامل فرزندان با والدین برای رشد سالم آنها اشاره می‌كنند كه می‌تواند تحت تاثیر اینترنت و شبكه‌های اجتماعی به عنوان یك رسانه قرار گیرد.

ارتباطات آنلاین، ارتباط افراد خانواده را کاهش می‌دهد

برخی محققان در یافته اند كه ارتباطات آنلاین در درازمدت به دلیل ایجاد رضایت روانی در نوجوان باعث كاهش تعامل آنها با خانواده خواهد شد، زیرا ارتباط با خانواده برای نوجوانان دارای اولویت پایین‌تر و جذابیت كمتری نسبت به تعامل با همسالان است.

در قبال این سوال كه «چگونه می‌توان از رسانه‌های اجتماعی برای تقویت نهاد ازدواج استفاده كرد؟» بنا به پاسخی كه نیل پستمن Neil Postman در كتاب خود تحت عنوان تكنوپولی Technopoly: تسیلم فرهنگ در برابر تكنولوژی ارائه داده است؛ فنآوری، هم خیر است و هم شر both a burden and a blessing نه این است كه “یا این یا آن”، بلكه هم این و هم آن”. او معتقد است این امر، به ویژه در ارتباط با شبكه‌های اجتماعی صادق است.

مخاطرات و مشكلاتی وجود دارند كه زوجین متاهل لازم است از آن‌ها آگاه باشند، اما این مخاطرات تمام داستان نیستند. درست مانند این است كه بگوییم تلفن‌های همراه، آی‌پادها و سایت‌های رسانه‌ای اجتماعی نظیر فیس‌بوك و تویتر، هنگامی كه توام با سنجیدگی، عقل و ملاحظه و بصیرت discernment مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند در حكم ابزاری موثر در جهت استحكام ازدواج، گسترش شبكه‌ای ارتباطی دوستانه و پرورش احساس سودمند و سالم ارتباط اجتماعی برای زوجین عمل كنند.

در جمع بندی، می‌توان گفت كه تعاملات در فضای شبكه‌های اجتماعی مجازی نیز كه روی دیگر مناسبات در فضای ارتباطی زندگی واقعی – هر چند با ویژگی‌های خاص خود در زمینه شدت و گستره ارتباطی و رفع موانعی چون بعد مكان و در نتیجه، دسترس‌پذیری تسهیل یافته تری است. افراد را به گونه مشابهی در معرض آسیب‌های مرسوم زندگی مدرن قرار می‌دهد.

حضور فعال در صحنه تعاملات شبكه‌های اجتماعی مجازی نیز، مستلزم نظارت‌های اجتماعی متعارف و اعمال تمهیداتی در جهت حفظ سلامت روابط اجتماعی است همان‌گونه كه كمابیش در شرایط مناسبات در شبكه روابط غیر مجازی صادق است.

نوع مطلب :
برچسب ها : شبکه اجتماعی، تبیان، Tebyan،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 28 اردیبهشت 1394
اعظم بخشی
شنبه 14 مرداد 1396 10:47 ب.ظ
Great article! That is the type of information that should
be shared around the internet. Shame on the seek engines for no longer positioning this publish
higher! Come on over and consult with my web site .
Thank you =)
دوشنبه 9 مرداد 1396 05:34 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness
over that you wish be delivering the following. unwell
unquestionably come more formerly again since
exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.
جمعه 6 مرداد 1396 11:46 ب.ظ
Hello would you mind letting me know which hosting company
you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you recommend a good internet hosting provider at
a honest price? Thanks, I appreciate it!
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:22 ب.ظ
This article provides clear idea in favor of the new visitors of blogging, that genuinely how to do blogging.
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:50 ق.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up.

The text in your article seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post
to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many
thanks
سه شنبه 15 فروردین 1396 07:24 ق.ظ
Remarkable things here. I am very satisfied to see your article.
Thanks so much and I'm looking ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر